Τα παιδιά αγαπούν την τεχνολογία και από πολύ μικρή ηλικία μαθαίνουν να πλοηγούνται στο διαδίκτυο, να παίζουν διαδικτυακά παιχνίδια και να χρησιμοποιούν tablets και smartphones. Ο καλύτερος τρόπος για να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο με ασφάλεια είναι να είναι ενημερωμένα για τις παγίδες και τους κινδύνους που κρύβει ο μαγικός και αχανής κόσμος του. Σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκαν οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας από τον οργανισμό saferinternet4kids στις 16 και 23 Νοεμβρίου 2021. Οι ενημερωτικές δράσεις πραγματοποιήθηκαν διαδικτυακά, είχαν βιωματικό, διαδραστικό και πρακτικό χαρακτήρα και αφορούσαν την υπερβολική χρήση του διαδικτύου, τη διαρροή των προσωπικών δεδομένων και τον διαδικτυακό εκφοβισμό.

Παράλληλα, μέσα από τoν διάλογο και την αλληλεπίδραση, διερευνήθηκαν τρόποι αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών του διαδικτύου. Στο τέλος απαντήθηκαν ερωτήσεις και απορίες των μαθητών/μαθητριών. Την ενημέρωση πραγματοποίησε εκ μέρους του saferinternet4kids η κα Κατερίνα Μπουλνακάκη, ενώ την επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Καλλιάρας Κων/νος ΠΕ86 και Σκαμπαρδώνη Αγορίτσα ΠΕ02.

si1si3si4

si5si6si2