Την Τρίτη 4 Νοεμβρίου 2021, οι μαθητές του Γ1 και του Γ3 βρέθηκαν «Αντιμέτωποι με την κλιματική αλλαγή». Παρακολούθησαν διαδικτυακά το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του ΚΕΠΕΑ Περτουλίου – Τρικκαίων μέσω webex. Ο υπεύθυνος του προγράμματος, κος Παπαχρήστος Βασίλειος, ενημέρωσε τους μαθητές για τις αιτίες της κλιματικής αλλαγής, το φαινόμενο του θερμοκηπίου καθώς και για τις συνέπειες αυτών των φαινομένων οι οποίες έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια έντονα αντιληπτές από όλους μας.

Οι μαθητές συνειδητοποίησαν πόσο επιτακτικά προβάλλει η ανάγκη αλλαγών στη νομοθεσία, τη νοοτροπία και τις συμπεριφορές όλων. Προβληματίστηκαν και δεσμεύτηκαν ότι, με τη δράση τους ως ενεργοί πολίτες, θα συμβάλλουν ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί για ένα καλύτερο αύριο. Η τεχνολογία υπάρχει, η επιστήμη βοηθά, επομένως είναι καιρός πια οι αποφάσεις να οδηγούν σε μια αειφορική ανάπτυξη και ένα βιώσιμο πλανήτη.

Υπεύθυνη για τη δράση ήταν η εκπαιδευτικός του σχολείου, κα Βασιλική Μιχαήλ, ΠΕ80.