Το εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας είναι εξοπλισμένο με 12 υπολογιστές τελευταίας τεχνολογίας, video-προβολέα και διαδραστικό πίνακα. Η σύνδεση με το διαδίκτυο που διαθέτουν όλοι οι υπολογιστές, καθιστά εφικτή την αξιοποίηση εκπαιδευτικών διαδικτυακών εφαρμογών πέραν αυτών που είναι τοπικά εγκατεστημένες. Σε κάθε περίπτωση δίνεται έμφαση στη χρήση δωρεάν λογισμικών και εφαρμογών.

Το εργαστήριο χρησιμοποιείται κυρίως για τις ανάγκες του μαθήματος της Πληροφορικής, ενώ για τις υπόλοιπες ώρες παραμένει στη διάθεση εκπαιδευτικών άλλων ειδικοτήτων για την καλύτερη υποστήριξη των μαθημάτων. Ειδικά για το μάθημα της Πληροφορικής, η δυνατότητα «σπασίματος» των τμημάτων για παράλληλη διδασκαλία των μαθημάτων Πληροφορικής και Τεχνολογίας εξασφαλίζει ικανοποιητική αναλογία υπολογιστών ? μαθητών. Υλοποιώντας την πολιτική του ανοιχτού στην κοινωνία σχολείου, το εργαστήριο είναι διαθέσιμο για την υλοποίηση επιμορφωτικών προγραμμάτων για εκπαιδευτικούς ή άλλες ομάδες πληθυσμού σε συνεργασία με δημόσιους φορείς εκπαίδευσης ενηλίκων.

Υπεύθυνος για τη λειτουργία του εργαστηρίου Πληροφορικής είναι ο καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19-20 κ. Καλλιάρας Κωνσταντίνος.