Στην παραδοσιακή συνοικία κάτω από το κάστρο, στο Βαρούσι, περιηγήθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ2 και Γ4 του σχολείου μας. Έμαθαν για την ιστορία της, την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της, άκουσαν για τη ζωή και τις συνήθειες των κατοίκων της, μπήκαν στο εσωτερικό των σπιτιών και μεταφέρθηκαν σε μια άλλη εποχή…

Όλα αυτά διαδικτυακά, την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου, με την πολύ προσεγμένη παρουσίαση, το πλούσιο φωτογραφικό υλικό και την αναλυτική περιγραφή του υπεύθυνου του ΚΕΠΕΑ Τρικκαίων-Περτουλίου, κ. Θωμά Κόκκαλη, ο οποίος βοήθησε τους μαθητές μας να αντιληφθούν την ιδιαίτερη πολιτιστική αξία της περιοχής.

Τον ευχαριστούμε θερμά και υποσχόμαστε στους μαθητές μας, όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν, να βρεθούν πραγματικά στα πλακόστρωτα στενά του Βαρουσίου.

Τη δράση υλοποίησαν η κα Γεωργία Κουράκου, ΠΕ06 και η κα Βασιλική Μιχαήλ, ΠΕ80.