Τίτλος: “Χτίζω γέφυρες επικοινωνίας και διαλόγου: Μαθητές σε ρόλο διαμεσολαβητή για ένα ειρηνικό και ασφαλές σχολείο”

Ονοματεπώνυμο καθηγήτριας: ΚΑΡΑΜΠΑΤΖΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Τάξεις στις οποίες απευθύνεται ο όμιλος:  Α, Β, Γ Γυμνασίου

Ώρες ανά εβδομάδα: 2

Περιγραφή: Διαφωνίες, διαμάχες, φήμες, τσακωμοί, συγκρούσεις και εκφοβισμοί….. Περιστατικά που  συμβαίνουν συχνά και  στοKar1 σχολείο. Κάποια απ’ αυτά ξεπερνιούνται εύκολα και ξεχνιούνται, κάποια άλλα δημιουργούν εντάσεις και δυσάρεστα συναισθήματα,  δυναμιτίζουν τις διαπροσωπικές μας σχέσεις και διαμορφώνουν κλίμα ανασφάλειας.

Υπάρχει τρόπος άραγε  οι μαθητές και οι μαθήτριες να  αναλάβουν πιο ενεργό ρόλο στην αντιμετώπιση τους ή και στην πρόληψη τους; Υπάρχει τρόπος να  διευκολύνουν τους συμμαθητές/τριες να λύνουν τις διαφορές τους;

Ναι υπάρχει και λέγεται «Σχολική Διαμεσολάβηση». Μαθητές και μαθήτριες αναλαμβάνουν, μετά από κατάλληλη εκπαίδευση, το ρόλο του ομότιμου διαμεσολαβητή που θα διευκολύνει τον διάλογο μεταξύ των εμπλεκόμενων κρατώντας ουδέτερη στάση σε έναν ασφαλή  χώρο. Μέσα από αυτή τη δομημένη διαδικασία θα βοηθήσουν στην εξεύρεση μιας κοινά αποδεκτής λύσης  στην οποία θα δεσμευτούν όλοι.

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τη Σχολική διαμεσολάβηση μπορείτε να γίνετε μέλη του ομίλου.