Τίτλος: Πειραματικό Εργαστήρι για δημιουργία εκπαιδευτικών γεφυρών μεταξύ Κύπρου – Ελλάδας - Ομογένεια

Ονοματεπώνυμο καθηγητή: ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Τάξεις στις οποίες απευθύνεται ο όμιλος:  Α, Β, Γ Γυμνασίου

Ώρες ανά εβδομάδα: 2

Περιγραφή: Το εργαστήριο επιδιώκει τη συμμετοχή των μαθητών στον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό “Κύπρος- Ελλάδα- Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες”

pap1

Συγκεκριμένα επιδιώκεται οι μαθητές :

• Να γνωρίσουν τον Κυπριακό Ελληνισμό.
  • Να κατανοήσουν το εθνικό μας πρόβλημα (το Κυπριακό), να προβληματίζονται, να νοιάζονται για αυτό και να τοποθετούνται κριτικά και γόνιμα ως προς αυτό.
  • Να κατανοούν και να διεκδικούν τα δημοκρατικά ιδεώδη καλλιεργώντας πνεύμα αγάπης, αποδοχής, ομόνοιας.
  • Να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν και να συνδημιουργήσουν με τους συμμαθητές τους.

ΤοTο διαγωνιστικό μέρος προβλέπει τα σχολεία να μπορούν να υποβάλουν ως τελικά προϊόντα διάφορες μαθητικές δημιουργίες όπως:

Διήγημα

Παραμύθι

Μουσική σύνθεση

Εικαστικό έργο (ζωγραφιά, αφίσα, σκίτσο)

Σποτ μικρής διάρκειας

Ταινία μικρού μήκους