Τίτλος: Γίνε ο “δημιουργός” του κόσμου σου. Εργαστήριο Δημιουργικής Σκέψης, Γραφής και Έκφρασης.

Ονοματεπώνυμο καθηγήτριας: ΣΚΑΜΠΑΡΔΩΝΗ ΑΓΟΡΙΤΣΑ

Τάξεις στις οποίες απευθύνεται ο όμιλος:  Α, Β, Γ Γυμνασίου

Ώρες ανά εβδομάδα: 2

Περιγραφή: Με παιγνιώδη τρόπο και βιωματικές δραστηριότητες και με άξονες τη Λογοτεχνία, το Θέατρο, τον Κινηματογράφο και τηska1 Μουσική, οι μαθητές/τριες ενθαρρύνονται να αναπτύξουν την κριτική -δημιουργική σκέψη, να απελευθερώσουν τη φαντασία τους, να αποκτήσουν κίνητρο να γράψουν, να φτιάξουν  δικούς τους ήρωες και ιστορίες , να αναπλάσουν άλλες και γενικά να εκφραστούν με ποικίλους τρόπους.

ska2Στόχος του ομίλου μας  είναι οι μαθητές/μαθήτριες  να  εξοικειωθούν σε τεχνικές γραφής, να εξασκηθούν πρακτικά σε ποικίλες μορφές της, να αποκτήσουν ενσυναίσθηση σε ζητήματα που σχετίζονται με τον κόσμο τους (περιβάλλον, εφηβεία, πολιτειότητα), να αναπτύξουν βασικές δεξιότητες του 21ου αιώνα ( όπως η συνεργασία, η επικοινωνία, η αυτορρύθμιση, η καινοτομία, η αξιοποίηση των ψηφιακών μέσων και η κριτική σκέψη), να δημιουργήσουν και να νιώσουν τη χαρά της δημιουργίας. Παράλληλα να ενθαρρυνθούν, να νιώσουν αυτοπεποιθηση να εκφραστούν με ποικίλους τρόπους, αλλά και να προωθήσουν και να παρουσιάσουν τη δουλειά τους. Τέλος, να αποφορτιστούν από το άγχος της καθημερινότητας και να μάθουν μέσα σε ένα ευχάριστο περιβάλλον ελευθερίας και δράσης.

Αποτελέσματα -Παραδοτέα:

Δημιουργία  Ηλεκτρονικού βιβλίου με τις δημιουργίες των μαθητών

Δημιουργία audiobook

Δημιουργία ψηφιακών αφηγήσεων  (Comic, βίντεο, φωτοϊστορίες, animation)

Απόκτηση δεξιοτήτων χειρισμού σχετικών ψηφιακών εφαρμογών (storyjumper, storyboardthat, powtooon , εργαλεία web 2.0)

Δραματοποιήσεις, θεατρική αγωγή

Ανάπτυξη ομαδοσυνεργατικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων.

Επικοινωνία-διάχυση των αποτελεσμάτων:

Δημιουργία Blog και σελίδας στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης

Δημοσιεύσεις στην Ιστοσελίδα του Σχολείου

Οργάνωση και πραγματοποίηση εκδήλωσης στο τέλος της χρονιάς με παρουσίαση των δημιουργιών των μαθητών/τριών ( βιβλιοπαρουσίαση, δραματοποιήσεις των ιστοριών )

Συμμετοχή σε ανάλογους διαγωνισμούς (λογοτεχνίας, δοκιμίου, κόμικ, animation, ψηφιακής αφήγησης) και μαθητικά συνέδρια

Σύνδεση των δράσεων του ομίλου  με ευρωπαϊκό έργο e-twinning

Σύνδεση με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το θέατρο στην Εκπαίδευση

Οnline  συμβουλευτικές συναντήσεις  και συνεντεύξεις με συγγραφείς, δημοσιογράφους και σεναριογράφους.

Για περισσότερα στοιχεία κάντε κλικ εδώ : Παρουσίαση ομίλου "Γίνε ο δημιουργός του κόσμου σου" Εργαστήριο δημιουργικής σκέψης, γραφής και έκφρασης.