Τη Δευτέρα, 7/6/2021, και την Τρίτη, 8/6/2021, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας βιωματική δράση για την ημέρα κατά της σχολικής βίας. Έχει οριστεί επίσημα η 6η Μαρτίου, όμως, εξαιτίας της πανδημίας, η δράση είχε αναβληθεί.

Αρχικά, τα παιδιά παρακολούθησαν ένα βίντεο ,στο οποίο πρωταγωνιστές ήταν μαθητές του 1ου Γυμνασίου Καλαμπάκας σε ρόλους θύτη-θύματος και θεατή. Έχοντας ως ερέθισμα σκέψης το βίντεο, οι μαθητές μας κλήθηκαν να απαντήσουν ανώνυμα σε ερωτηματολόγιο σχετικά με τη σχολική βία .Αξιολογήθηκαν τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου και συζητήθηκαν με τους μαθητές.

Στη συνέχεια, παρουσιάστηκε σε μορφή powerpoint αναλυτικά η έννοια της σχολικής βίας, οι αιτίες, οι συνέπειες και οι τρόποι αντιμετώπισής της. Τέλος, μοιράστηκε στα παιδιά μια κόλλα χαρτί να γράψουν συνειρμικά την πρώτη σκέψη που τους έρχεται στο μυαλό ακούγοντας τη λέξη σχολική βία. Αξιολογήθηκαν και παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα. Οι λέξεις που κυριάρχησαν ήταν: φόβος, βία. Το βιωματικό εργαστήρι έκλεισε φορώντας τα παιδιά άσπρα μπλουζάκια με το σύνθημα «Μίλα τώρα».

Οι υπεύθυνες της δράσης

Λιούτα Ελένη (Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής)

Τζέλλη Κρυσταλλία (Μαθηματικός Ειδικής Αγωγής)