Τίτλος: Ψηφιακά...Αγγλικά [Όμιλος γλωσσομάθειας και ψηφιακού γραμματισμού]

Ονοματεπώνυμο καθηγήτριας: ΚΟΤΡΩΝΗ ΜΑΡΙΑ

Τάξεις στις οποίες απευθύνεται ο όμιλος:  Α, Β, Γ Γυμνασίου

Ώρες ανά εβδομάδα: 2

Περιγραφή: Καινοτομία του ομίλου είναι η συμβολή του στην ψηφιακή καθημερινότητα του μαθητή με την Αγγλική Γλώσσα ως εργαλείο.kotr1 Το επίπεδο Β2 του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας αναφέρεται στις κοινωνικές συναλλαγές. Στο πλαίσιο αυτό ο όμιλος Γλωσσομάθειας και ψηφιακών δεξιοτήτων έχει διττό ρόλο:

- στοχεύει να εκπαιδεύσει το μαθητή να κατανοεί τις κύριες ιδέες περίπλοκου κειμένου για αφηρημένα και μη θέματα και να παράγει σαφές και λεπτομερές κείμενο για ένα ευρύ φάσμα θεμάτων και

- έχει ως στόχο να αξιοποιήσει τις νέες τεχνολογίες για την απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων απαραίτητων στην ακαδημαϊκή ζωή και στις καθημερινές συναλλαγές ενός ενεργού πολίτη (πχ. e-mail, Web 2.0 εργαλεία, Blog, podcast, συνεργατικά έγγραφα, διαμοιρασμός  αρχείων, wiki, δημιουργία video, ψηφιακά παιχνίδια, δημιουργία αφίσας κλπ).