Για πρώτη φορά φέτος, το 7ο Γυμνάσιο Τρικάλων λειτουργεί ως Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.) προσφέροντας μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας στους μαθητές που έχουν ανάγκη περαιτέρω ενίσχυσης της επίδοσής τους.

Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι:

• η επανένταξη των μαθητών και μαθητριών στη μαθησιακή διαδικασία και η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση,
  • η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου
  • η ενίσχυση της πρόσβασης και της ομαλής συμμετοχής όλων των μαθητών στο εκπαιδευτικό σύστημα
  • η ολοκλήρωση της Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης και η παροχή δυνατότητας πρόσβασης στην δεύτερη βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για όλους τους φοιτούντες μαθητές.

Για το σχολικό έτος 2020-2021, εγκρίθηκαν τα παρακάτω τμήματα:

Τάξη Α΄:

1. Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία - τρεις (3) ώρες,

2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία - δύο (2) ώρες,

3. Μαθηματικά - τρεις (3) ώρες,

4. Φυσική - μία (1) ώρα

5. Αγγλικά - δύο (2) ώρες.

Τάξη B΄:

1. Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία - τρεις (3) ώρες,

2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία - δύο (2) ώρες,

3. Μαθηματικά - τρεις (3) ώρες,

4. Φυσική - μία (1) ώρα

Τάξη Γ΄:

1. Μαθηματικά - τρεις (3) ώρες,

2. Φυσική - μία (1) ώρα

3. Χημεία - μία (1) ώρα

Σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 1 του Κεφαλαίου Α΄ της με αρ. πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 69543/31-10-2020 Κ.Υ.Α. (Β’ 4810), η ενισχυτική διδασκαλία διενεργείται μέσω τηλεκπαίδευσης προς αποφυγή της διασποράς του COVID19.

Για το πρόγραμμα της Α΄ τάξης, πατήστε εδώ.

Για το πρόγραμμα της Β΄ τάξης, πατήστε εδώ.

Για το πρόγραμμα της Γ΄ τάξης, πατήστε εδώ.