Η βία είναι φαινόμενο γνωστό από τα αρχαιότατα χρόνια σε κάθε κοινωνία. Δυστυχώς το σχολείο ? μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και αυτό ? δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Αρκετές φορές γινόμαστε μάρτυρες, ακόμα και θύματα φαινομένων βίας. Η σχολική βία έχει και αυτή πολλές μορφές με τελευταία τη μορφή του ηλεκτρονικού σχολικού εκφοβισμού (e-bullying). Το Υπουργείο Παιδείας, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένο σε θέματα ενδοσχολικής βίας, καθιέρωσε την 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο.

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν με δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών.

Το σχολείο μας συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας πραγματοποίησε προβολή σχετικών τηλεοπτικών αποσπασμάτων καθώς και μια σειρά συζητήσεων.

Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε όλοι μας πως η ενδοσχολική βία μπορεί να υπάρξει με διάφορες μορφές και όχι μόνο με τη μορφή της σωματικής βίας. Όσο πονάει το χτύπημα, το ίδιο ή περισσότερο πονάνε οι λέξεις και η αδιαφορία. Αν είσαι εσύ που δέχεσαι τα «χτυπήματα» αυτά η λύση ξεκινά με το να μιλήσεις για αυτό που συμβαίνει.  Όμως σε ένα επεισόδιο ενδοσχολικής βίας οι ρόλοι είναι πολλοί και δεν περιορίζονται σε αυτούς του θύτη και του θύματος. Είναι πολύ πιθανό ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν υπάρξει «συμπρωταγωνιστές» σε επεισόδιο ενδοσχολικής βίας ακόμα και αν υπήρξαμε απλοί παρατηρητές. Η σχολική βία μας αφορά μόνο αν κάτι συμβεί σε εμάς.

Στα επεισόδια ενδοσχολικής βίας δεν έχουν θέση τα διλλήματα. Δεν στρέφουμε αλλού το βλέμμα, δεν κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά μας, δεν γινόμαστε συνένοχοι. Αποδοκιμάζουμε τις πράξεις σχολικής (και όχι μόνο) βίας όποια και να είναι η μορφή τους, όποιος και αν είναι ο θύτης, όποιο και αν είναι το θύμα. Μόνο έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε στην εξάλειψη αυτών των φαινομένων.

Στο ζήτημα της βίας δεν υπάρχουν στεγανά. Η βία μπορεί να αγγίξει όλους μας ανά πάσα στιγμή, σε κάθε χώρο, σε κάθε ηλικία. Είναι πολύ σημαντικό να μάθουν οι μαθητές να την αποδοκιμάζουν και να στηρίζουν το συμμαθητή τους που έχει πέσει θύμα ενδοσχολικής βίας, με τον ίδιο τρόπο που αύριο θα κληθούν να σταθούν δίπλα σε συνανθρώπους τους που έτυχε να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.