Την Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου, τιμήσαμε στο σχολείο μας την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα. Αντιπροσωπεία μαθητών του σχολείου, συνοδευόμενη από τον εκπαιδευτικό, κ. Γεώργιο Παπαπαναγιώτου, παρακολούθησε τη Θεία. Λειτουργία στον ΙΝ Ζωοδόχου Πηγής Σαραγίων, ενορίας του Σχολείου, και έφερε στους καθηγητές και σε όλους τους εργαζόμενους, Αντίδωρο, Νάμα και Άρτο.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τη γιορτή μαγνητοσκοπημένη, στις αίθουσές τους, ακούγοντας σύντομες ομιλίες συμμαθητών τους με βιογραφικά στοιχεία των Τριών Ιεραρχών. Προβλήθηκαν βίντεο σχετικά με το βίο, τη δράση και τις διδαχές των Μεγίστων Φωστήρων, με σκοπό να αντιληφθούν την αναγκαιότητα της παιδείας και τη δύναμη της γνώσης στην πορεία της ζωής τους και στην εξέλιξή τους. Στόχος, επίσης ήταν να κατανοήσουν το συνταίριασμα του Ελληνισμού με την Εκκλησία στην συνείδηση των Ελλήνων της Επανάστασης.

Οι 3 Ιεράρχες έλεγαν: «Μπορείς να γίνεις καλύτερος χριστιανός, όταν περάσεις από την Ελληνική Σκέψη, τα Ελληνικά Γράμματα». Ο Μ. Βασίλειος κρατούσε στο ένα χέρι το Ευαγγέλιο και στο άλλο τον Πλάτωνα!

Στο τέλος, οι μαθητές εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικά δημιούργησαν τη δική τους ιστορία για τη Γνώση, παίρνοντας ως παράδειγμα τους 3 Ιεράρχες και εκτίμησαν παράλληλα το ρόλο τους ως Μαθητές και αυτόν των Δασκάλων τους.

Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με το μοίρασμα της βασιλόπιτας, που προσφέρθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων σε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς. Όσοι/ες κέρδισαν το φλουρί ήταν διπλά τυχεροί/ες καθώς έλαβαν και ένα πολύ ωραίο δώρο, προσφορά και αυτό του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

ie3

ie1ie2