H σχολική μας γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου ήταν μια ευκαιρία να διδαχθούν τα παιδιά την ιστορία και τη δημοκρατία μέσα από τους ήχους, τις εικόνες και τα κείμενα. Η  επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου αποτελεί βασική αφορμή για βιωματική αναφορά στο δημοκρατικό πολίτευμα, τις ιστορικές του καταβολές και τη σημερινή πραγματικότητα. Τα δημοκρατικά πολιτεύματα και η καθιέρωσή τους επιτυγχάνεται μέσα από αγώνες και δράσεις των πολιτών και ιδίως της νεολαίας που αποτελεί το πιο ζωντανό κομμάτι της κοινωνίας.

Σε αυτό το πνεύμα, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Τρικάλων, γιόρτασαν δυναμικά και βιωματικά την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Σε κάθε τάξη, λόγω των μέτρων για την πανδημία, παρακολούθησαν ένα βίντεο, που ετοίμασε πολυπληθής ομάδα συμμαθητών/ συμμαθητριών τους, και περιείχε μια συνοπτική παρουσίαση της εποχής της δικτατορίας και των βασικών γεγονότων της εξέγερσης, συνδυασμένα με τραγούδια από τη χορωδία, δρώμενα και ποιήματα ερμηνευμένα από μαθητές/τριες του Σχολείου.

Στη συνέχεια, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, εκφράστηκαν δημιουργικά και, με λέξεις και ζωγραφιές, αποτύπωσαν τις πληροφορίες και τα μηνύματα που προσέλαβαν από αυτά που παρακολούθησαν. Τα έργα τους ήταν πραγματικά εντυπωσιακά …

«Κι αν οι μνήμες μιας γενιάς δίνουν μάχη κάθε μέρα.

Αν οι λέξεις έχουν γίνει συννεφάκια στον αέρα.

Ο Νοέμβρης θα ‘ναι πάντα για τα νιάτα μια γιορτή.

Θα ‘ναι πάντα μια ευκαιρία για να σπάσει η “σιωπή”» .

Παράφραση του τραγουδιού «Η γιορτή» από τους Goin’ through

To video της γιορτής μπορείτε να το παρακολουθήσετε χρησιμοποιώντας τους παρακάτω συνδέσμους: Μέρος 1ο, Μέρος 2ο, Μέρος 3ο.

Τις δημιουργίες των μαθητών μπορείτε να τις δείτε κάνοντας κλικ εδώ.

p1p2p4