Με αφορμή τις συζητήσεις για την κλιματική αλλαγή, τις συνέπειες αυτής καθώς και τις προσπάθειες για διεθνείς συμφωνίες και αποφάσεις που θα αναστρέψουν την κατάσταση, το θέμα με το οποίο αποφάσισε να ασχοληθεί η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας είναι «Κο(υ)ρε(α)σμένος πλανήτης;»

Ο πλανήτης μας είναι κορεσμένος αλλά και κουρασμένος από απορρίμματα, λύματα, ρύπους, υπερπληθυσμό και έλλειψη πόρων, οικοδομήσιμων χώρων, καλλιεργήσιμων εκτάσεων και χώρων πρασίνου.

Επίσης, ο παγκόσμιος πληθυσμός αυξάνεται και μαζί του, η ζήτηση για πρώτες ύλες. Ωστόσο, οι πηγές εφοδιασμού σημαντικών πρώτων υλών είναι περιορισμένες. Η πεπερασμένη διάθεση πρώτων υλών σημαίνει ότι ορισμένες χώρες της ΕΕ θα εξαρτώνται από άλλες για την κάλυψη των αναγκών τους.

Η κυκλική οικονομία είναι ένα μοντέλο παραγωγής και κατανάλωσης το οποίο περιλαμβάνει την ανταλλαγή, εκμίσθωση, επαναχρησιμοποίηση, επισκευή, ανακαίνιση και ανακύκλωση των υπαρχόντων υλικών και προϊόντων όσο το δυνατόν περισσότερο προκειμένου να παραταθεί ο κύκλος ζωής τους.

Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται σε κλάδους με υψηλή ένταση πόρων όπως τα υφάσματα, τα πλαστικά, οι κατασκευές και τα ηλεκτρονικά.

Η στροφή προς μια κυκλική οικονομία θα μπορούσε να αποφέρει οφέλη όπως τη μειωμένη επιβάρυνση του περιβάλλοντος, την μεγαλύτερη ασφάλεια του εφοδιασμού πρώτων υλών, την αύξηση της ανταγωνιστικότητας, την τόνωση της καινοτομίας, την προώθηση της οικονομικής ανάπτυξης και τη δημιουργία θέσεων εργασίας (700.000 θέσεις εργασίας μόνο στην ΕΕ έως το 2030).

Με όλα αυτά στο μυαλό, οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου παρακολούθησαν διαδικτυακά τα προγράμματα του ΚΠΕ Μουζακίου. Τη Δευτέρα, 24/1, με το πρόγραμμα «Λίγο νερό» έμαθαν τις χρήσεις του νερού, τις συνέπειες της μείωσης των αποθεμάτων γλυκού νερού καθώς και τη λειτουργία των μονάδων βιολογικού καθαρισμού. Την Τρίτη, 25/1, με το πρόγραμμα «Ανακύκλωση:Θέλω-μπορώ-συμμετέχω» ανακάλυψαν τις αρχές της κυκλικής οικονομίας. Ανακύκλωση, επαναχρησιμοποίηση, επιδιόρθωση, αξιοποίηση με στόχο την παράταση του χρόνου ζωής των προϊόντων αλλά και την επιστροφή τους στον κύκλο της παραγωγής. Προβληματισμένοι υποσχέθηκαν πως, με συγκεκριμένες δράσεις, θα προσπαθήσουν να κινητοποιήσουν τους συμμαθητές τους ώστε όλοι μαζί κι ο καθένας χωριστά να ενισχύσουν την οικολογική ευαισθησία τους.

Ο κο(υ)ρε(α)σμένος πλανήτης μας χρειάζεται… και τον χρειαζόμαστε….

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Βασιλική Μιχαήλ, ΠΕ80