Στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου Τσιτσάνη παραβρέθηκαν τέσσερις εκπρόσωποι του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μας την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021. Στόχος ήταν η παρακολούθηση και η ενεργός συμμετοχή τους στην ενημερωτική ημερίδα με τίτλο «Ο ρόλος των μαθητικών συμβουλίων στην τοπική κοινωνία» που συνδιοργανώθηκε από το Τμήμα Νεολαίας του Δήμου, το Δίκτυο Εθελοντών και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Τρικάλων.

Η ημερίδα ξεκίνησε με τους χαιρετισμούς της υφυπουργού, κας Ζέτας Μακρή, και της Διευθύντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κας Ελένης – Μαρίνας Ξυνοπούλου. Στη συνέχεια, οι μαθητές παρακολούθησαν τις εισηγήσεις του ομότιμου καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, κου Νίκου Κυριαζή, με θέμα «Η άμεση Δημοκρατία από την αρχαία Ελλάδα έως σήμερα» και του επίκουρου καθηγητή Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πειραιώς, κου Ιωάννη Κωνσταντόπουλου, με θέμα «Η σχέση Δημοκρατίας και Ηθικής – Ασφάλεια και Πληροφόρηση του Διαδικτύου».

Βασικός στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα Δημοκρατίας. Έγινε μια σύγκριση της άμεσης Δημοκρατίας στην αρχαία Ελλάδα με την αντιπροσωπευτική Δημοκρατία του σήμερα και μια συζήτηση σχετικά με την πληροφόρηση ως βασικό εργαλείο για τη σωστή λήψη αποφάσεων ή ως απειλή για τη Δημοκρατία. Τονίστηκε ιδιαίτερα η ανάγκη για επικοινωνία των νέων με τον Δήμο ώστε να αποκτήσει δύναμη η μαθητική φωνή και να γίνει ώσμωση ιδεών, απόψεων και αντιλήψεων. Η ημερίδα έκλεισε με την άποψη ότι η ενεργοποίηση των αιρετών των μαθητικών συμβουλίων (σε συνεργασία με τη Διεύθυνση και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου) θα αποτελέσει έναν θετικό παράγοντα στην κινητοποίηση των νέων του Δήμου, θα συντελέσει στην καλύτερη λειτουργία της σχολικής μονάδας και μέσα από τις ιδέες, τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες τους θα διαμορφωθούν οι αυριανοί ενεργοί δημοκρατικοί πολίτες.

ap1ap2ap3ap4